Koreniny Vedeli ste, že... ?

Liečivý zázvor, ktorý si vieš vypestovať aj doma

Je tu prvý článok z rubriky “Vedeli ste, že… ?” a som veľmi rada, že veľa z vás súhlasilo s tým, aby som začala písať takéto články. V prvom rade sa v každom z týchto príspevkov budem venovať vždy 1 druhu ovocia/zeleniny/produktu, o ktorom sa dozvieš mnoho informácií, ktoré si už možno niekde počul/a alebo sú pre teba nové.

V tomto článku ti prezradím:

  • základné informácie o zázvore,
  • pár zaujímavostí, ktoré o zázvore možno nevieš,
  • ako si ho doma vypestovať bez zbytočného míňania peňazí v obchode,
  • recepty, ktoré si môžeš pripraviť doma.
Zdroj: https://www.nasezdravie.sk/magazin/zazvor

Zázvor (Zingiber officinale)

Ďumbier lekársky alebo tak, ako ho väčšina z nás pozná – zázvor, pôvodne pochádza z juhovýchodnej Ázie [1]. Obyvatelia Indie a Číny považujú zázvor za liečivý koreň už viac ako 5 000 rokov. Používal sa ako dochucovadlo už dávno predtým, ako bola jeho existencia zaznamenaná. [2].

“Ďumbier je nielen veľmi populárnou ingredienciou používanou na dochucovanie jedál, ale tisíce rokov sa používa ako liečivá bylina na liečenie rôznych ochorení.”

Herbal medicine: Biomolecular and Clinical Aspects, 2nd edition. 2011.

Okrem toho, že sa používa pri príprave rôznych jedál, slúži ako životaschopná protilátka a ochranný prostriedok pred rôznymi negatívnymi vplyvmi [3]. Používa sa napríklad pri prechladnutí, chrípke, pomáha zlepšiť trávenie či znížiť nevoľnosť. Gingerol, ktorý je základnou zložkou zázvoru, tvorí veľkú zásluhu na jeho liečivých účinkoch. Má silné antioxidačné a protizápalové účinky [4].

Zaujímavosť č. 1: Zázvor pomáha proti menštruačným bolestiam
Jedným z tradičných spôsobov využitia zázvoru, o ktorom možno málo ľudí vie je užívanie ho počas menštruácie na zmiernenie menštruačných kŕčov. V jednej vedeckej štúdií dostalo 150 žien pokyn užívať počas prvých 3 dní menštruácie 1 gram zázvorového prášku. Ukázalo sa, že zázvor zmiernil menštruačné bolesti žien rovnako, ako keby užili ibuprofén a podobné lieky proti bolesti [4].

Avšak všetkého veľa škodí, preto by sme to nemali preháňať ani so zázvorom. Pokiaľ ho užívame v malých dávkach, vedľajšie účinky sú minimálne. Keby sme však užívali viac ako 5 gramov zázvoru denne mohli by sa u nás objaviť nežiaduce účinky ako pálenie záhy, podráždený žalúdok či plynatosť [5]. So zázvorom by mali narábať opatrne aj tehotné ženy, nakoľko vplýva na riedenie krvi, čo by mohlo viesť k potratu či nadmernému krvácaniu počas pôrodu, preto je dôležité neužívať ho vo veľkých dávkach alebo sa poradiť s lekárom [6].

Ako si vypestovať domáci zázvor?

Posledných pár týždňov späť sme si nakúpili poriadnu zásobu zázvoru. Chceli sme si posilniť imunitu v tomto nie veľmi priaznivom počasí. Zázvor sme skladovali v špajzi, kde nebolo teplo ako v ostatných izbách, ale ani zima. Po niekoľkých dňoch sme si všimli na kúskoch zázvoru malé púčiky a tak sme začali googliť, až sme sa dozvedeli, že si vlastne môžeme vypestovať domáci zázvor bez akejkoľvek námahy. Stačí len trpezlivosť.

Krok č. 1 – VÝBER SADENIČKY

Prvým dôležitým krokom pri pestovaní zázvoru je voľba, či ho budeme pestovať už z hotového koreňa alebo zo semiačka. Z viacerých zdrojov sme sa dočítali, že je lepšie zasadiť už “hotový” zázvor, pretože je väčšia pravdepodobnosť, že sa nám podarí vypestovať väčšiu úrodu. Koreň zázvoru si môžeme kúpiť v záhradných centrách (tu je dôležité dávať pozor na to, aby sme kúpili jedlý zázvor, pretože existuje niekoľko druhov, ktoré sa používajú len na okrasné účely) alebo v obchode, najlepšie v bio kvalite [7].

Krok č. 2 – PRÍPRAVA NA SADENIE

Na to, aby sme zázvor mohli zasadiť je dôležité, aby mal viditeľné puky. Pokiaľ sa nám zdá koreň príliš veľký, môžeme ho rozdeliť na viac častí minimálne na 3 cm kúsky, avšak v tom prípade je dôležité, aby sme ho hneď po rozdelení nezasadili, pretože rezné rany musia byť “zahojené”. Necháme ho teda na suchom mieste, kým sa rany nezahoja. Pred sadením je dôležité, aby sme zázvor namočili na pár hodín (napríklad cez noc) do teplej vody [7].

Krok č. 3 – SADENIE

Najideálnejšie je zasadiť zázvor na jar, teda v mesiacoch marec až apríl. Pripravíme si hlbší a širší kvetináč (aspoň 30 cm) a naplníme ho výživným a maximálne priepustným substrátom. Zázvor zasadíme do substrátu pukom smerom nahor a zahrnieme 2 až 5 cm vrstvou substrátu. Pokiaľ chceme nasadiť do jedného kvetináča viacero kúskov zázvoru, je dobré nechať medzi nimi rozostup aspoň 20 cm. Zázvor zalejeme a umiestnime na miesto s teplotou 20 až 25°C [7].

Krok č. 4 – STAROSTLIVOSŤ

Pôdu, v ktorej je zázvor zasadený, udržujeme vlhkú, no nie premočenú. Polievame ho teda podľa potreby a počas chladných mesiacov úplne minimálne. Počas leta môžeme zázvor premiestniť do exteriéru na miesto, kde je počas poludňajších hodín tieň. Ak je však dlhodobá teplota pod 10°C alebo hrozia nočné mrazy, premiestnime zázvor späť do interiéru. Po viacročnom pestovaní zázvoru je vhodné ho raz za mesiac pohnojiť čerstvým kompostom alebo organickým hnojivom, prípadne presadiť do nového substrátu [7].

Krok č. 5 – ZBER

Rast a vyzrievanie koreňov trvá 8 až 10 mesiacov, samotné korene vyrastú približne za 4 mesiace, ale takýto zázvor ešte nemá dostatočnú výraznú chuť a vôňu. Preto je vhodné zázvor zbierať vtedy, keď sa listy začnú sfarbovať do žlta. Môžeme ho tiež zbierať postupne podľa potreby (vždy odhrnúť len časť koreňa, ktorý sa odreže a zvyšok zahrnúť substrátom), čím si zabezpečíme neustály prísun čerstvého zázvoru po celú sezónu a môžeme ho pestovať ako izbovú rastlinu [7].

Recepty so zázvorom

Ak sa ti doma nakopí množstvo zázvoru, existuje niekoľko spôsobov, ako ho využiť a posilniť tak svoju imunitu. V chladných mesiacoch je skvelá voľba zázvorový čaj, kde v kombinácia zázvoru, citrónu a medu spraví svoje a okamžite ťa zahreje. Ideálnou dávkou vitamínov je aj tzv. ginger shot, ktorý stačí užívať raz denne vo forme jedného poldeci. Doplníš si vitamíny, posilníš imunitu a začneš svoj deň tou správnou voľbou. Okrem toho si môžeš pripraviť aj zázvorový mix s citrónom a medom. Stačí jedna lyžička do čaju a hneď chutí o čosi lepšie. A samozrejme nemôžem nespomenúť zázvorovicu, ktorá v chladných dňoch okamžite zahreje.

Zaujímavosť č. 2 – Tabuľka [8]

Energetická hodnota na 100 g zázvoru
sacharidy17,00
z toho cukry1,70
bielkoviny1,80
tuky0,75
vláknina2,00
kalórie79,89

Ďakujem, že si článok dočítal/a až do konca a dúfam, že sa ti páčil. Ak áno, nezabudni mi do komentára napísať tvoj názor a tiež dopíš, o čom by si chcel/a ďalší článok 🙂

Zdroje:
[1] Ďumbier lekársky.
[2] Herbal medicine: Biomolecular and Clinical Aspects, 2nd edition. 2011.
[3] Nová vedecká štúdia o zázvore prináša neuveriteľný objav. 2019.
[4] 11 proven benefits of ginger. 2017.
[5] Ginger: Possible Health Benefits and Side Effects.
[6] Zázvor nie je pre každého. Kto by mal byť pri jeho užívaní opatrný?
[7] Ako pestovať zázvor doma?
[8] Výživové hodnoty zázvoru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *